NZ Chess News logo Home Calendar Results About
NZ Chess News logo

Past Events Results


February 24th 2018 - Bay of Plenty Rapid, Mt. Maunganui.

A-Grade
1st FM Ben Hague
2nd Kirill Polishchuk (Trophy for Best BoP player)
3rd= FM Mike Steadman, Noel Pinic, IM Paul Garbett, CM Helen Milligan (under2000), Richard Dare (under1900)

B-Grade
1st Laurens Goormachtigh
2nd Luis Angel Duran Rubalcava
3rd= Asheesh Gautam, Leyton Hackney, Simon Lyall, Neil Cruden, Timothy Ha, Philli Park-Tamati (under1600)
under1400 Jie Gong

Junior-Grade
1st= Aidan Morgan, Leo Kim, UOG Udala Nethmina Bandara
under12years Kevin Li
under10years Hannah Xu

Full results on Vega: A-Grade , B-Grade , Junior

A-Grade 1st FM Ben Hague

A-Grade 2nd Kirill Polishchuk

A-Grade 3rd= Noel Pinic, IM Paul Garbett

A-Grade 3rd= & u2000 1st CM Helen Milligan

A-Grade 3rd= & u1900 1st Richard Dare

B-Grade 1st Laurens Goormachtigh

B-Grade 2nd Luis Angel Duran Rubalcava

B-Grade 3rd= Simon Lyall, Timothy Ha, Leyton Hackney

B-Grade 3rd= & u1600 1st Philli Park-Tamati


February 18th 2018 - ACC Junior Rapid, Auckland.

Open:
1st Mathew Steadman
2nd= Euan McDougall and Felix Xie
Book Prize: Tracy Liu

U-900:
1st Lucas Xiao
2nd Edward Zhan
3rd= Joseph Xin and Harrison Xiao
Book Prize: Daniel Hu


Full results on Vega from ACC website: February Open, February Under900.

January 27th-29th 2018 - Auckland Anniversary Weekender, Auckland.

1st with 6/6: FM Ben Hague
2nd= CM Alphaeus Ang, FM Bob Smith, IM Paul Garbett, CM Allen Fan, Gino Thornton, & CM John Duneas

Under 1800: 1st CM Oliver Picken
2nd= Laurens Goormachtigh, Caroline Yan, Karl Holdo, Oliver Dai, Roy Seabrook & Stephen Peak

Under 1500: 1st Tom Fu
2nd= Sarah Yan, Jacob Barry, Philli Park-Tamati, Uday Jain, Aaron Wang, Isabelle Ning & Abraham Deng

Under 1200: 1st Kendrick Zhang
2nd Felix Xie
3rd Boyuan Zhang

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: Anniversary Weekender
FM Ben Hague

1st FM Ben Hague


January 21st 2018 - ACC Junior Rapid, Auckland.

Information from ACC's website: www.aucklandchess.nz/junior-rapid-tournaments
Full results on Vega from Organiser's website: The ACC Junior Invitational

January 11th 2018 - New Zealand Blitz Championship, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

1st GM Fabien Libiszewski (France)
2nd= GM Adrien Demuth (France) & Joint NZ Blitz Champions Ralph Hart, Hans Gao, & IM Anthony Ker

Under 1700: CM Oliver Picken
Under 1500: Hugh Gao, Sol Ross, Daniel Shek (England) & Caleb He
Under 1300: Hannah Xu

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: New Zealand Blitz
Hans Gao, Ralph Hart & IM Anthony Ker

Joint NZ Blitz Champions Hans Gao, Ralph Hart & IM Anthony Ker

1st GM Fabien Libiszewski (France)

2nd= Hans Gao, Ralph Hart, GM Adrien Demuth & IM Anthony Ker

Under 1700: CM Oliver Picken

Under 1500: Hugh Gao (front), Caleb He & Daniel Shek (England)

Under 1300: Hannah Xu


January 10th-11th 2018 - D&D New Zealand Rapid Championship, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

1st= GM Fabien Libiszewski (France) & FM Mike Steadman
NZ Rapid Champion FM Michael Steadman
3rd GM Adrien Demuth (France)

Under 18 years:
1st CM Alphaeus Ang
2nd= Ryan Winter & WIM Layla Timergazi

Under 14 years:
1st CM Allen Fan
2nd= Hugh Gao & Mathew Steadman

Under 10 years:
1st Paul He
2nd= Isabel Ning & Daniel Shek (England)

Under 2100 rating:
1st CM Jack James

Under 1700 rating:
1st= James Stewart, Sol Ross, Simon Lyall, Tawan Sunathvanichkul (Thailand) & Caleb He

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: D&D New Zealand Rapid
FM Michael Steadman & GM Fabien Libiszewski (France)

1st= NZ Rapid Champion FM Michael Steadman & GM Fabien Libiszewski (France)

3rd GM Adrien Demuth (France)

Under 18: 1st CM Alphaeus Ang

Under 18: 2nd= Ryan Winter & WIM Layla Timergazi

Under 14: 1st CM Allen Fan

Under 14: 2nd= Mathew Steadman

Under 10: 1st Paul He

Under 2100: 1st CM Jack James

Under 1700: 1st= Sol Ross, Tawan Sunathvanichkul, Simon Lyall & Caleb He (front)


January 1st-9th 2018 - MillenniumHotels.com New Zealand Open, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

1st GM Adrien Demuth (France)
2nd GM Fabien Libiszewski (France)
3rd= and Joint NZ Champions IM Russell Dive & CM Alphaeus Ang
5th= CM Allen Fan, FM Daniel Gong, FM Robert Smith, FM Mike Steadman, IM Anthony Ker, FM Ben Hague, & FM Dusan Stojic (Australia)

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: MillenniumHotels.com New Zealand Open
CM Alphaeus Ang & IM Russell Dive

Joint NZ Champions CM Alphaeus Ang & IM Russell Dive

1st GM Adrien Demuth (France)

2nd GM Fabien Libiszewski (France)

5th= CM Allen Fan, FM Robert Smith, IM Anthony Ker, FM Dusan Stojic & FM Mike Steadman


January 1st-9th 2018 - NZ Major Open, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

1st CM Leon Kempen (Australia)
2nd and NZ Major Open Champion CM Stan Yee
3rd= Alan Winfield, Laurens Goormachtigh (Belgium) & Ryan Winter

Rating prizes:
1700-1800: Dion Charles
1600-1700: Louie Wei
1450-1600: Sarah Yan, Caleb He & Fabian Day
1300-1450: Oscar Qin
Under 1300: Sashi Kumar, Arkadi Polyakevich & Paul He

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: New Zealand Major Open
CM Stan Yee

NZ Major Open Champion CM Stan Yee

1st CM Leon Kempen (Australia)

3rd= Ryan Winter & Alan Winfield


2nd - 4th, 7th - 9th January 2018 - New Zealand Junior Open Championship, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

1st with 6/6 CM Alphaeus Ang
2nd= CM Oliver Picken & CM Allen Fan
Under 1800 Dion Charles
Under 1500 Rodney Li
Under 1300 Daniel Shek

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: New Zealand Junior Open Championship
CM Alphaeus Ang

1st CM Alphaeus Ang

2nd= CM Allen Fan & CM Oliver Picken

Under 1800 Dion Charles

Under 1300 Daniel Shek


2nd - 4th, 7th - 9th January 2018 - Palmy Knights Open, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

1st FM Mark Noble
2nd CM Jack James
3rd Simon Lyall
Rating 1700-2000 Roy Seabrook & Martin Post
Rating 0-1700 Stephen Murdoch, Wayne Knightbridge & Nigel Cooper

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: Palmy Knights Open
FM Ben Hague

1st FM Mark Noble

2nd CM Jack James

3rd Simon Lyall

Rating 1700-2000 Roy Seabrook


January 6th 2018 - TAB Terrace End Trans Tasman Blitz Match, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

Round by round:
IM Anthony Ker (NZ) \BD-\BD GM Darryl Johansen (AUS)
FM Dusan Stojic (AUS) 1-0 IM Anthony Ker (NZ)
FM Ben Hague (NZ) 1-0 FM Dusan Stojic (AUS)
GM Darryl Johansen (AUS) 1-0 FM Ben Hague (NZ)
GM Darryl Johansen (AUS) \BD-\BD IM Anthony Ker (NZ)
IM Anthony Ker (NZ) 1-0 FM Dusan Stojic (AUS)
FM Dusan Stojic (AUS) 0-1 FM Ben Hague (NZ)
FM Ben Hague (NZ) 1-0 GM Darryl Johansen (AUS)
Final result: New Zealand 5-3 Australia

Videos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for videos of the games.

January 5th-6th 2018 - Manawatu Rapid, Palmerston North.
Part of the 125th New Zealand Congress

1st CM Jack James
2nd= WCM Vyanla Punsalan & CM Oliver Picken
Under 1600: 1st= Mathew Steadman & Caleb He
Under 1300: 1st Paul He

More photos: See New Zealand Chess News Facebook page (no login required) for photo albums.
Full results on Vega: Manawatu Rapid
CM Jack James

1st CM Jack James

2nd= CM Oliver Picken & WCM Vyanla Punsalan

Under 1600: 1st= Mathew Steadman & Caleb He

Under 1300: 1st Paul He